YÜRÜYÜŞ : HEDEFLENEN MAKSİMUM KALP HIZI

 


Yürüyüş programınızdan kalp damar sisteminiz için maksimum faydayı sağlamak istiyorsanız yaptığınız yürüyüşün bir öğleden sonrası gezisi değil, sağlığınız için yaptığınız bir egzersiz olduğunu unutmamalısınız. Bu açıdan kendinize bir hedef koymalısınız. Bu hedef maksimum kalp hızınız olacaktır. Ancak bunu yaparken soluğunuz kesilecek kadar hızlı ve zorlu bir yürüyüş yapmamalısınız.

Haftalık yürüme programınıza başlamadan önce hedeflemeniz gereken maksimum kalp atım sayınızı bilmeniz gerekmektedir. Bu sayı yaşa, cinsiyete, genetik faktörlere göre değişmektedir. Kabaca hesaplayabileceğiniz formüller mevcuttur. Ancak 35 yaşın üzerinde ve hareketsiz bir yaşam sürüyor iseniz, şişmansanız veya ailenizde bir kalp hastalığı öyküsü varsa mutlaka doktora görünüp bazı klinik testlerden geçmelisiniz.

Hedeflenen Maksimum Kalp Atım Hızı'nın basit olarak hesaplanmasını sağlayan formül:
Erkekler için: 220 - yaş
Kadınlar için: 226 - yaş dır.

Ayrıca aşağıda hedefleyeceğiniz maksimum kalp atım hızını hesaplayabilmeniz için bir hesaplayıcı veriyoruz. Hesaplayıcı da yaşınızı ve egzersiz düzeyini seçmeniz yeterli olacaktır. Egzersiz düzeyi için %55-85 aralığında bir rakam seçmeniz önerilir. Ayrıca haftalık yürüyüş programı sayfalarında seçmeniz gereken egzersiz düzeyleri verilecektir.
 

 

Hedeflenen Maksimum Kalp Atım Hızı:

Yaşınızı Girin:
Egzersiz düzeyini seçin:
 maksimum kalp atımınızın% si
hesapla.gif (1539 bytes)sil.gif (1539 bytes)
Bu düzeyde hedeflenen kalp atımı dakikada:
 atımdır
Önerilen hedef dakikada:
 -   atım olmalıdır.
Dikkat: Bu hesaplama ortalama değerleri göstermektedir. Maksimum kalp atım hızınızı % 55-85 aralığında hesaplamınızı öneririz. Yapacağınız egzersiz den fayda sağlayabilmeniz için 20-30 dakika bu hızda egzersiz yapmanız önerilir 

 

  ayakizi.gif (1197 bytes)  Yürüyüşe Başlarken

   ayakizi.gif (1197 bytes)  YürüyüşTekniği

   ayakizi.gif (1197 bytes)  Egzersiz

   ayakizi.gif (1197 bytes)  Başlangıç Programı

   ayakizi.gif (1197 bytes)  Hedeflenen Maksimum Kalp Atım Hızı

   ayakizi.gif (1197 bytes)  Haftalık Yürüyüş Programı