HAFTALIK GEBELİK HESAPLAMASI NASIL YAPILIR

 

 

  

Hamilelik testi yaptınız ve sonuç pozitif çıktı. Muayene olmak için hemen doktorunuzdan randevunuzu aldınız ancak sabredemiyor, bebeğinizin kaç haftalık olduğunu merak ediyorsanız, basit bir yöntemle gebelik hesaplama yapabilmeniz mümkün. Doktorların da uyguladığı hesaplama yönteminde son adet döneminizin ilk gününü bilmeniz yeterli. İnternet ortamında otomatik olarak yapılan hesaplamanın özünde şu işlem yatıyor:

 

Son adet döneminin ilk günü (SAT) + 7 gün – 3 ay = Sonuç +1 yıl = Doğumun olacağı muhtemel tarih.

 

Doğumların bu hesaplama ile birebir uyuşması beklenmez, 1 hafta erken ya da geç gerçekleşebilir. Ancak toplamda 40 hafta olan süre 42 haftayı geçmemelidir. Adet dönemi sonrasında döllenmiş yumurta hücresinin yumurtalıklardan ne zaman bırakıldığı tam olarak hesaplanamayacağından, son adet döneminiz aynı zamanda hamileliğinizin ilk haftası olarak hesaplanır. Bu aşamada döllenme henüz gerçekleşmemiş olsa da hamile sayılırsınız. Sonuç olarak “1 haftalık embriyo görüntüsü” diye bir şey de yoktur.

 

Kaç Haftalık, Kaç Aylık?

 

1 ay 4 hafta 3 gün sürdüğü düşünülürse:

 

-       İlk trimester dönem olarak adlandırılan ilk 3 aylık hamilelik dönem: 1 ve 13 haftalar arası

-       İkinci trimester dönem olarak olarak adlandırılan orta 3 aylık dönem: 14 ve 27 haftalar arası

-       Üçüncü trimester olarak adlandırılan son 3 aylık dönem: 28 ve 40 haftalar olarak hesaplanır. 40 hafta tamamlandığında 9 ay 10 günlük hamilelik süresi tamamlanmış oluyor.


 

Haşhaş Tohumu Büyüklüğünde


 

Doktorunuz ultrasonda görüntülenen embriyonun ortalama kaç haftalık olduğunu söyleyebilir. İlk hamilelik belirtilerini 4 haftalık hamileyken gösterebileceğiniz için, ultrasonda görebileceğiniz embriyonun en küçük hali 4 haftalık olacaktır.

 

 

4 haftada görüntülenen bir embriyo haşhaş tohumu büyüklüğünde oluyor. Hamileliği öğrenmenizle birlikte alınması gereken ilaçlarınızı ve sigara gibi kötü alışkanlıklarınızı bu aşamada bırakmanız gerekiyor. Bu süreçte bebeğin gelişimini engelleyebilecek her şeyden uzak durulması gerektiğinden, tedavi amaçlı kullandığınız ilaçlarınızla ilgili doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

 

Annelik yolculuğunda tüm bilgilere ulaşabileceğiniz ilkadimlarim.com hamilelik sırası ve sonrasında yaşayacağınız tüm fiziksel ve psikolojik gelişmeler hakkında sizi bilgilendiriyor. Aynı zamanda bebek beslenmesi, pratik tarifler, bebeğinizin gelişimi ile ilgili merak ettiklerinize de ilkadimlarim.com’dan ulaşabilirsiniz.