KADINLARDA İDRAR KAÇIRMA

 

 

"Prof. Dr. Ateş Karateke İdrar Kaçırma hakkında bilgiler verdi."

 Doğum şeklinin kadında idrar kaçırmaya sebep olacağı doğru mudur?


İdrar kaçırma kadınları her açıdan etkileyen, süreğen bir sıkıntıdır. Varlığında tedavi edilmediği zaman, ilerleyip giden ve yaş ile artacak şikayetler gösterecek bir hastalıktır. Vajinal yolla doğum yapan kadınların bu sıkıntıyı yaşıyor olması, sezaryen ile doğum yapanlara göre hep kıyaslanmıştır. Çünkü iri bebekler ( 4 kg. ve üstü )normal doğumla gerçekleşeceği zaman rahme, mesaneye ve tüm sisteme çeşitli zararlar verebilmektedir. Yapılan normal doğumların bu anlamda zorluğu, kadında sonrasında idrar kaçırmaya yatkınlık oluşturabilmektedir.

Aşağıdaki yazıda idrar kaçırma hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştım

http://www.ateskarateke.com/idrar-kacirma-nedenleri-nelerdir


Fazla çocuk doğurmuş olmak idrar kaçırmak için sebep gösterilebilir mi?


Bu noktada pelvisi besleyen kaslarda zamanla, doğum sayısına bağlı olarak yıpranmalar yaşanıyor olabilir. Kadınlarda idrar kaçırma sorunlarında bahsi geçen fazla doğum yapmış olmak bu konuyu kapsamaktadır. Her doğum ile birlikte kas yapısı eski halini kaybedebilecek ve zamanla risk faktörü olarak karşımıza çıkabilecektir.

İdrar kaçırma şikayetleri yalnızca doğum yapmış bayanlarda mı görülür?


Hiç doğum yapmayan kadınlarda da idrar kaçırma problemleri olabilir. Çünkü kadın fiziki bakımdan bu konuya eğilimlidir. Çok kilo almış olmak, bitmek bilmeyen kabızlık şikayetleri, sürekli idrar yolu hastalığı yaşıyor olmak, diyabet hastası olmak, akciğer hastalıklarının varlığı ve bir takım ilaçların yan etkisi olarak da karşımıza çıkabilir. Bu noktada kadınların kilolarını kontrol etmeleri, idrar yolu enfeksiyonlarından uzak kalmak adına önlemler almaları gerekir.