TÜP BEBEK FİYATLARI 2015

 

 

Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu tüp bebek fiyatları hakkında bilgi verdi.

 Tüp bebek tedavi fiyatları; ülkeden ülkeye, ilden ile hatta merkezden merkeze değişkenlik göstermektedir.

 

Tüp bebek merkezleri, sahip oldukları donanım ve hastaların ihtiyaç duydukları tedavi programları için bir fiyat belirlemektedir.

 

Tüp bebek fiyatlarında maliyetin yükselmesine sebep olan, ilaç fiyatlarıdır. Bunun dışında merkezin hastalarına sunduğu kalite, hizmet, teknolojik imkanlar ve laboratuar koşulları da bu fiyatın artmasına ya da azalmasına yol açabilir. Doktor ve ekibinin tecrübesi, merkezin başarı oranları da bu durumu etkiler. Bundan dolayı da tüp bebek tedavisi uygulayan her merkez, farklı fiyatlar talep edebilir.

 

Tüp bebek maliyetleri 2015 senesinde 2014 senesine göre bir artış göstermiştir. Ancak bu artış büyük değildir. Fiyatlar, çok büyük farklılıklar göstermez.

 

Merkezlerde fiyatlar ilaçlar ve yapılacak testler hariç söylenebilir. Bu sebeple çiftlerin merkeze gittiklerinde fiyatları ayrıntılı bir şekilde öğrenmeleri gerekir. Bu sayede, tedavi ortasında beklemedikleri masraflarla karşılaşma durumu olmaz.

 

Ultrason muayenesi, yumurtalıkların takip edilmesi gibi uygulamalar, hastaya birden fazla defa uygulanır. Yumurtalıkların olgunlaştırılma aşamaları, daha sonra ise anestezi ile bu yumurtaların toplanması gibi işlemler, fiyata dahildir. Bu fiyata, yumurtaların döllendirilmesi, embriyoların anne adayının rahmine transfer işlemleri de dahildir. Bknz: http://www.cemficicioglu.com.tr/tup-bebek-fiyatlari-2015

 

Tüp Bebek Fiyatları SGK Tarafından Karşılanıyor Mu?

 

Tüp bebek, oldukça maliyetli tedavilerdir. Bazı ülkelerde bu tedavi maliyetleri 10 bin doları bulabilmektedir.

 

Ancak ülkemizde fiyatlar bu kadar yüksek olmamaktadır. Tüp bebek tedavisinde uygulanan ilaçlar da dahil olmak üzere 5 bin dolaylarında tutabilmektedir. Ancak bu fiyatın değişkenlik gösterebileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

 

Şayet anne ve baba adayının sağlık güvencesi varsa, bağlı olunan kuruluştan ödedikleri maliyetin bir kısmını temin edebilir.

 

Bunun için de ilk olarak yapılması gereken, sağlık bakanlığı ile çalışan bir kurumdan, tüp bebek tedavisi için uygun olduklarına dair bir belge elde etmelidir.

 

Sağlık kurumundan raporlarını elde eden hastalar, hangi kuruma bağlı ise, o kuruma başvurup tedavi masraflarının 1.120 Tl’lik bir kısmını karşılayabilirler. Tüp bebek tedavisi olduktan sonra, alınmış olan tüp bebek tedavisine uygundur, raporu ile bağlı olunan kuruma gidilir. Kurumun üstlendiği tutar ise çifte geri ödenir.

 

Şayet, baba adayında sperm tespit edilememiş ise ve bundan dolayı da cerrahi bir girişim uygulanmış ise, gene bu ücretin de bir bölümü kurum tarafından ödenmektedir.

 

İlaç maliyetlerinde ise; anne adayının tedavi boyunca, yumurtalık rezervlerine, yaşına ve kısırlık sorununa uygun olarak kullandığı ilaçların fiyatları, ilaç raporu ile beraber bağlı olunan kurum tarafından ödenir. İlaç masraflarının %80’i kurum tarafından karşılanır.

 

SGK, tüp bebek tedavisine başvuran çiftlere yardım amaçlı olarak masrafların bir bölümünü karşılar.

 

Ancak bunun için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu Koşullar:

 

• Yapılan tıbbi tedaviler ardından doğal yollarla bebek sahibi olamayacaklarına ve yalnızca yardımcı üreme tedavi yöntemleri ile çocuk sahibi olabileceklerine dair bir sağlık raporu, • Anne adayının 23 yaşını doldurmuş olması, • Anne adayının 40 yaşından gün almamış olması,

• Tedavinin uygulanacağı merkezin Sağlık Kurumu ile anlaşmalı olması,

• En az 5 senedir genel sağlık sigortalısı ya da bakmakla yükümlü olunan kişi olup, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması,

• Geçilen 3 sene içinde farklı tedavi yöntemlerinin başarısızlıkla sonuçlandığının kurumla sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusu sağlık kurulları tarafından belgelenmesi, kanıtlanması,

 

Koşullarının yerine getirilmesi durumunda, gerekli raporlar alınırsa tüp bebek tedavisinin bir kısmı kurum tarafından karşılanmaktadır.